•    
        • درباره بانک
        • اختصاص مشوق صادراتی برای کیوی و مرکبات مازندران

          اختصاص مشوق صادراتی برای کیوی و مرکبات مازندران

          رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای صادرات مرکبات و کیوی حدود صد میلیارد تومان مشوق صادراتی از سوی دولت مصوب شد.

          دلاور حیدرپور در گفت وگو با ایسنا درباره مرکبات و کیوی باغداران با اشاره به اینکه پس از یخبندان دستور داده شد تا مرکبات یخ‌زده و صنعتی و کیوی را خریداری کنند، اظهار کرد: تاکنون حدود ۸۰۰۰ تن کیوی به کارخانه‌های آبگیری خراسان رضوی، ارومیه، شاهرود و کارخانه آبگیری در نوشهر صادر شد که این مراکز آنها را به پوره، آب میوه و کنسانتره کیوی تبدیل می‌کنند و روزانه نیز ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن کیوی به این مراکز ارسال می‌شود. وی افزود: برای مرکبات و کیوی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی، مصوب و همچنین برای صادرات لبنیات نیز مشوق حدود ۲۰۰ میلیارد تومانی صادر شد.
          حیدرپور تصریح کرد: حمایت‌های دولت باید به گونه‌ای باشد که تاجران علاقه و رغبت بیشتری در این زمینه نشان دهند. دولت زمینه را فراهم می‌کند و بخش خصوصی باید این اقدام را انجام دهد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: خرید تضمینی مرکبات نیز در حال انجام است که اغلب پرتقال‌های درجه یک و دو و سه جمع‌آوری شده تا بازار تقویت شده و قیمت افزایش یابد بنابراین باغداران نگران فروش محصول نباشند.
          این مسئول، گفت: مصوبه دولت برای باغداران ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره است و ۳۰ میلیارد تومان حمایت بلاعوض و ۲۰ میلیارد تومان برای خرید کیوی و نیز ۲۰ میلیارد تومان برای صندوق بیمه کشاورزی از سوی دولت در نظر گرفته شده تا کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کردند خسارت را دریافت کنند. برای بازار شب عید محصولات پرتقال به میزان نیاز موجود است و طرحی هم تصویب شد تا ۲۰ هزار تن مرکبات دیگر خریداری شود. امیدواریم نمایندگان پیگیر مصوبات دولت شوند تا اعتبار محصول کشاورزان پرداخت و تسهیلات نیز در اختیار باغداران قرار گیرد.

          مطالب مرتبط
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.