•    
    • درباره بانک
    • ارزش 147 میلیون دلار صادرات سرب ایران

     ارزش 147 میلیون دلار صادرات سرب ایران

     بر اساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات و تحقیات مدیریت برنامه ریزی راهبردی ایمیدرو، گزارش صادرات 147 میلیون دلاری سرب ایران در 8 ماهه سال 1395 بر اساس نوع تعرفه شمش سرب روی 82.5 درصد کل صادرات را تشکیل می دهد.

     امیر صباغ کارشناس تحقیقات شرکت ایمیدرو در گزارشی اطلاع داد: صادرات شمش سرب 82.5 درصد است که با توجه به اینکه مصرف عمده سرب در باتری خودرو می باشد اهمیت نیاز این فلز را در بخش تولید و صنایع بیش از پیش نشان می دهد.

     وی با اشاره به کشورهایی که این فلزرا استفاده می کند گفت: شرق آسیا از پیشتازان مصرف این فلز بوده اند از این منظر روندی رو به رشد را در این کشورها شاهد هستیم.

     وی با اشاره کشورهایی که بیش ترین مصرف این فلز را دارند عنوان کرد: کشور تایوان هاب تجارت سرب دنیا دارا است و بر این اساس هم اکنون پرمیوم سرب ایران بین 50تا 60 دلار می باشد.

     مرکز تحقیقات ایمیدرو در این تحقیق به میزان نرخ رشد سرب کشورهای جهان اشاره کرده و مطرح کرد: صادرات زنجیره سرب با رشد 98 درصد و با میزان 103 هزار تن و از نظر ارزشی 129 درصد با ارزش 147 میلیون دلار افزایش را شاهد بوده است که رشد مطلوبی را شاهد هستیم.

     همچنین ابولفضل بنان نماینده شرکت توسعه معادن روی ایران در کنفرانس متال بولتن در مورد میزان استخراج معادن سرب کشورمان اشاره کرده و گفت:متاسفانه تا کنون فقط ۷ درصد ذخایر معدنی کشور شناسایی شده است و ۹۳ درصد ظرفیتهای معدنی کشور بکر است.

     وی در مورد پراکندگی فعالیت معادن سرب کشور گفت:پراکندگی معادن سرب و روی ایران بیشتر در زنجان، یزد واقع شده است. که بزرگترین معادن سرب و روی کشور در منطقه انگوران، مهدی اباد ،کوشک،باما و عمارت قرار دارد.

     این فعال معدنی عنوان کر:بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه در منطقه انگوران واقع شده است و با توجه به اینکه این معدن بیشتر اکسیدی است و از ۴۵ سال پیش فعالیت در آن شروع شده و امکان بهره برداری از این معدن ۹ سال آینده است.

     وی به بزرگترین معدن سرب کشور اشاره کرد و گفت: شرکت کالسیمین با تولید ۸۹ هزار تن روی،خالص سازان و زرین معدن اسیا بزرگترین تولید کنندگان روی در ایران است.

     وی به ذخایر عظیم نفتی و نیروی کار ارزان و ظرفیت های بالای معدنی در ایران اشاره کرد و گفت: هرگونه سرمایه گذاری در فولاد، مس و روی در این منطقه از خاورمیانه ضروری و الزامی است.

     بنان کمبود مواد اولیه برای صنعت سرب و روی را چالش مهم ایران خواند و عنوان کرد:ذخیره معدن انگوران رو به اتمام است و ایران از لحاظ تامین مواد اولیه سرب و روی مشکل اساسی دارد و تولید کنندگان داخلی از هرگونه واردات این محصول استقبال می کنند.

     وی در ادامه گفت: با توجه به نیاز صنایع ایران باید درسال واردات ۱۰۰ میلیون تن مواد اولیه برای صنعت سرب روی انجام پذیرد تا با واحدها باحداکثر تولید امکان فعالیت داشته باشند.

     وی گفت: ۸۰ درصد روی ایران صادر می شود وایران در برنامه ششم توسعه نیاز به ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی با هزینه ای بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار احتیاج دارد.

     براساس آخرین آمار وزارت صنایع و معادن، هم‌اکنون 43 معدن سرب و روی در سراسر ایران پراکنده است که فقط 26 فقره از این معادن با حدود 223 میلیون تن ذخیره قطعی فعال است. سالانه فقط 1.2 میلیون تن از این ماده معدنی به استخراج می ‌رسد که این میزان، فقط 0.5 درصد از ذخایر سرب و روی کشور است. حدود سه درصد ذخایر جهانی سرب و روی در مهم‌ترین معادن ایران قرار دارد و کشورمان هم‌اکنون با تولید 0.57 درصد سرب جهان، مقام بیست و سوم تولید دنیا و با تولید 2.12 درصد روی جهان، رتبه پانزدهم تولید روی جهان را در اختیار دارد.

     صنعت سرب و روی ایران، با همه موانع و مشکلاتی که دارد،‌ تاکنون توانسته است در خاورمیانه جایگاه ممتازی داشته باشد.

     با توجه بر کاهش قیمت جهانی روی، افزایش 400 درصدی قیمت اسید، افزایش هزینه‌های مواد شیمیایی، سوخت، برق و درمجموع، افزایش سالانه هزینه‌های تولید ماشین‌آلات معدنی و اخذ عوارض گمرکی بالا برای ورود ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز، از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی فعال در این حوزه می باشد.

     بنا بر تحقیقات کانی‌های سرب و روی اغلب بصورت مخلوط و کانسارها وجود دارند. کانسارهای سرب و روی ایران داخل چند کمربند مهم واقع شده‌اند که کمربند یزد ـ گلپایگان، طبس ـ نای‌بند، انارک ـ یزد و آذربایجان از آن جمله هستند. مهم‌ترین کانسارهای سرب ایران عبارتند از معدن سرب و روی انگوران، ایرانکوه و کوشک. ذخیره قطعی معدن سرب و روی انگوران 9 میلیون تن و ذخیره احتمالی آن 13 میلیون تن گزارش شده است و عیار روی آن 25 تا 30 درصد و عیار سرب این معدن سه تا شش درصد است.

     معدن انگوران از نظر عیار بالای فلز محتوی، از معادن نادر در جهان است. این معدن که یکی از این دو معدن دولتی کشور است، از بزرگترین معادن سرب و روی دنیا محسوب شده و بیشترین حجم سرب و روی استخراجی کشور از این معدن صورت می‌گیرد.

     مطالب مرتبط
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.