•    
    
    • مقررات، بخشنامه ها، تسهیلات و خدمات سازمان های ذیربط
     .....اعطای تسهیلات به شرکت­ های دانش ­بنیان از محل صندوق توسعه ملی

     .....معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای اجرایی ­سازی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1398 کل کشور و به منظور حمایت از فعالیت­ های اقتصادی شرکت­ های دانش ­بنیان برای ایجاد تولید و اشتغال، با سازمان برنامه و بودجه کشور، صندوق توسعه ملی و بانک ­های عامل، تفاهم­نامه­ هایی منعقد نموده و تسهیلاتی به شرکت­ های مذکور در قالب طرح و سرمایه درگردش اعطا می­ شود.

     .....به نقل از سایت معاونت یادشده، تسهیلات مذکور در حوزه ­های صنعت و معدن، صنایع تبدیلی و تکمیلی و آب و کشاورزی به صورت تلفیقی از منابع داخلی بانک ­های عامل و صندوق توسعه ملی اعطا می ­شود. هم چنین نرخ سود این تسهیلات در حوزه آب و کشاورزی 14 درصد، در حوزه صنعت و معدن و صنایع تبدیلی و تکمیلی 15 درصد است. دوره بازپرداخت تسهیلات فوق برای سرمایه در گردش یک سال و برای طرح 7 سال است.

     .....همچنین از سال 1399 و حسب توافق معاونت علمی با صندوق توسعه ملی، تسهیلات صندوق مذکور به شرکت ­هایی که دارای «پروانه بهره­ برداری تولید فناوری اطلاعات (نرم­افزار) از وزارت صنعت، معدن و تجارت» هستند نیز تعلق می ­گیرد. بنابراین شرکت­ های دانش­ بنیان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای پروانه بهره­ برداری می­ توانند از این تسهیلات با نرخ­ های ترجیحی بهره ­مند شوند.

     .....شرایط عمومی شرکت‌ها جهت استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی:

     .....پرداخت تسهیلات به مؤسسات و شرکت‌هایی مجاز است که حداقل هشتاد درصد (80 %) سهام یا سهم­ الشرکه آن ها مستقیم و یا با واسطه اشخاص حقوقی، متعلق به اشخاص حقیقی باشد.

     .....پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی و بنگاه‌های اقتصادی که صرف نظر از نوع مالکیت بیش از بیست درصد اعضاء هیأت مدیره آن ها توسط مقامات دولتی تعیین می‌شوند، ممنوع است.

     .....اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی مجاز مشروط به آن است که نسبت حقوق صاحبان سهام به مجموع دارایی‌های شرکت (نسبت مالکانه) در زمان تسلیم درخواست به بانک عامل و هر مقطع زمانی از بیست درصد (20%) کمتر نباشد.

کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.