•    
    • درباره بانک
    • دور پنجم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی برگزار شد

     دور پنجم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی برگزار شد

     کوالالامپور- ایرنا- رایزن بازرگانی ایران در اندونزی از برگزاری دور پنجم مذاکرات برای امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی میان تهران- جاکارتا با حضور مسئولان دو کشور خبر داد.

     انورکمری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: درجریان این مذاکرات پیشرفت اساسی روی متن اصلی موافقت نامه صورت گرفت.
     به گفته وی'این مذاکرات به ریاست میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران و خانم' نی ماده آیو' مدیر همکاری های دو جانبه وزارت تجارت اندونزی به عنوان رئیس هیات مذاکره کننده اندونزی در روزهای 16 تا 18 بهمن 96 در شهر اصفهان برگزار شد.'
     کمری گفت : در این مذاکرات طرفین در خصوص بیش از نیمی از متن قواعد مبداء به توافق رسیدند و ادامه این مذاکرات به دور بعدی موکول شد.
     طبق این گزارش ، در این مذاکرات در زمینه روش های کاهش تعرفه ها و اجرای موافقت نامه (مودالیته) و نیز فهرست های پیشنهادی طرفین برای برخورداری از تعرفه ترجیحی مذاکرات مقدمات به عمل آمد که نظرات طرفیت بسیار به هم نزدیک بود.
     رایزن بازرگانی ایران در اندونزی ابراز امیدواری کرد: این موافقت نامه در آینده نزدیک نهایی شود.
     به گفته کمری ' دو کشور ایران و اندونزی دارای پتانسیل های فراوانی برای توسعه مناسبات تجاری هستند و در صورت امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی شاهد افزایش حجم مبادلات بین دو کشور خواهیم بود.'
     وی افزود: حجم مبادلات تجاری دو کشور در 9 ماهه سال جاری به 515 میلیون دلار رسیده است که از این میزان 400 میلیون دلار صادرات کشورمان به اندونزی بوده است.
     دور چهارم موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اندونزی در روزهای هفتم تا نهم مهرماه سال جاری در شهر جاکارتا اندونزی برگزار شد.
     پیشتر مارتینی یکی از مسئولان اندونزی با اشاره به اهمیت موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور،گفته بود رئیس جمهوری و وزیر بازرگانی این کشور بر امضای هر چه سریع تر این موافقت نامه تاکید دارند و آن را برای توسعه تجارت بین طرفین حائز اهمیت می دانند.
     مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی که از چند سال قبل شروع شده بود، در مقطعی برای مدتی متوقف شد.
     سرانجام در اجلاس کمیسون مشترک دوازدهم دو کشور در خرداد 1394 در تهران، مجدد تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد که در این راستا تاکنون پنج دوره مذاکرات آن انجام شده است.
     مشتقات نفتی از جمله قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و خشکبار از جمله خرما، فرش، مصالح ساختمانی، گیاهان دارویی، از جمله کالاهایی هستند که می توان از ایران به اندونزی صادر کرد و در مقابل کاغذ، روغن پالم، کاکائو، محصولات چوبی و ورق های ام دی اف از جمله کالاهای وارداتی از اندونزی هستند.
     مطالب مرتبط
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.