•    
    
    • درباره بانک
    • بورس گل و میوه راه اندازی می شود

     بورس گل و میوه راه اندازی می شود

     معاون وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم استفاده از ظرفیت بورس کالا در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: گل رز، گل گلدانی و گل شاخه بریده در بورس کالا عرضه می شود.

     به گزارش ایبِنا به نقل از فارس، محمد علی طهماسبی گفت: در حال حاضر شاهد معاملات مطلوب زعفران در بورس کالا هستیم که ما و فعالان بخش خصوصی از نتایج و روند این معاملات رضایت داریم.
     او بیان کرد: در صدد هستیم تا تمام محصولات باغبانی مانند خرما و کشمش را وارد بورس کالا کنیم، اما به دلیل اینکه برخی از محصولات متعلق به بخش خصوصی هستند، قادر به فعالیت‌های دولتی در این زمینه ها نیستیم، بنابراین در این زمینه مذاکرات با تشکل‌های بخش خصوصی مانند اتاق تعاون و بازرگانی آغاز شده تا ضمن حمایت از تولیدکننده ها، قیمت این محصولات و روند دادوستدهای آنها در بورس کالا شفاف شود.
     معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه بورس کالا نوعی استاندارد سازی در کشور است، گفت: این بورس قادر به تعیین کیفیت کالا و نیز ایجاد رقابت در بازارهاست، همچنین علاوه بر فعالان بازارهای داخل، خارجی‌ها نیز می‌توانند به صورت کلی و جزیی وارد بورس کالا شوند که برای مثال زعفران یکی از همان محصولات مورد پسند خارجی ها است.
     حذف واسطه‌ها
     طهماسبی اظهار داشت: یکی از مسایل مهم و حائز اهمیت در بخش کشاورزی کشور، حذف واسطه‌های غیر ضروری است که بورس کالا بهترین مسیر به منظور شفاف سازی عرضه یک محصول از تولیدکننده به دست مصرف کننده است؛ این روند در بازارهای غیر شفاف امکان شکل گیری ندارد به طوریکه واسطه ها در چندین لایه، میانه راه رسیدن یک محصول از تولیدکننده به مصرف کننده نهایی قرار می‌گیرند.
     معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بورس کالا می تواند ابزار مناسبی برای تنظیم بازاری قیمت، عرضه و تقاضای محصولات باشد، گفت: مسوولان تنظیم بازار در حوزه های مختلف می‌توانند با استفاده از شفافیت بورس کالا، نیازسنجی برای میزان عرضه و تقاضای محصولات را انجام دهند به طوریکه بازار با کمبود و التهابی مواجه نشود و همین امر به روال منطقی قیمت‌ها نیز کمک می‌کند.
     بورس میوه
     طهماسبی در پایان با اشاره به راه اندازی بورس گل و نیز بورس میوه گفت: عرضه گل رز، گل گلدانی و گل شاخه بریده در بورس کالا برای فعالان این صنف که راغب هستند به بازار انبوهی دسترسی پیدا کنند، مثبت ارزیابی می شود؛ زیرا بسیاری از تولیدکنندگان خرده پا بوده و اکثر آنها عضو تشکل و تعاونی هستند، بنابراین می توانند محصول خود را در قالب برنامه‌ای مشخص عرضه کنند تا خریدار به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.