•    
    
    • درباره بانک
    • بر اساس بخشنامه معاون فنی و امور گمرکی گمرک:

     واردات مواد اولیه به مناطق آزاد بدون ثبت سفارش مجاز شد .

      واردات مواد اولیه به مناطق آزاد بدون ثبت سفارش مجاز شد .

     معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد بدون ثبت سفارش مجاز شد.

     به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران؛ مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی اعلام کرد: واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد بدون ثبت سفارش مجاز شد.
     در این بخشنامه فهرستی از فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌ای که ورود آن‌ها به مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیازی به ارائه ثبت سفارش ندارد را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ و اعلام کرد:
     به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در چهارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت، براساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجاز است.
     این بخشنامه شامل گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و تمامی مناطق ویژه اقتصادی می‌شود.
     متن کامل بخشنامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران خطاب به گمرکات کشور بدین شرح است:

     به پیوست تصویر مصوبه شماره ۱۱۸۸۷۵‏/ت ۵۶۰۲۸ ه. مورخ ۱۱‏/۰۹‏/۹۷ هیأت محترم وزیران درخصوص تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور و واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری ‏- صنعتی و ویژه اقتصادی و نامه شماره ۲۵۷۴۳۷‏/۶۰ مورخ ۵‏/۱۰‏/۹۷ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت متضمن فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌هایی که ورود آن‌ها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیازی به ارائه ثبت سفارش ندارد ارسال و اعلام می‌دارد براساس مفاد بند یک مصوبه صدرالاشاره: "به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در چهارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت، براساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجاز است. " خواهشمند است دستور فرمایید با رعایت کامل مقررات بررسی و اقدام نمایند. بدیهی است ورود کالا‌های فهرست مزبور به سرزمین اصلی از مناطق یادشده مستلزم رعایت کامل مقررات مربوطه است.
     ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران همچنین از اقدام اورژانسی گمرک برای تعیین تکلیف کالا‌های انباشته شده در بنادر خبر داد و اعلام کرد: تیم فنی دفاتر ستادی گمرک به سرپرستی اینجانب از شنبه در بندر شهید رجایی مستقر می‌شود.
     وی افزود: من به همراه مدیران و معاونین دفاتر ستادی از شنبه هفته آینده در گمرک شهید رجایی حضور یافته و مشکلات و مسائل گمرک مذکور را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
     ارونقی گفت: انتظار داریم صاحبان کالا و مراجعین هرگونه مشکلی در روند انجام تشریفات کالاهای خود در تمامی رویه های گمرکی دارند به اینجانب منعکس یا در گمرک مذکور حضور داشته باشند تا به این مشکلات رسیدگی و در صورت امکان نسبت به رفع مشکل و در غیر اینصورت نسبت به پیگیری آن‌ها از مراجع ذیربط اقدام شود.
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.