•    
    
    • درباره بانک
    • افتتاح ۳ شعبه بانکی هند برای مبادلات تجاری با ایران

     افتتاح ۳ شعبه بانکی هند برای مبادلات تجاری با ایران

     بانک توسعه صنعتی هند (IDBI) به منظور تسهیل مبادلات تجاری با ایران ۳ شعبه در شهرهای دهلی، احمد آباد و کلکته افتتاح می‌کند.

     به گزارش ایبِنا، بانک توسعه صنعتی هند (IDBI ) اعلام کرده که در اوایل ماه مارس برای انجام معاملات صادرات و واردات با ایران توافق کرده است؛ این در حالی است که موضوع عدم اطمینان در مورد امکان واردات نفت هند از ایران پس از تاریخ دوم می یا هفدم اردیبهشت ماه،( همزمان با برداشته شدن لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران)، بانک دولتی توسعه صنعتی هند با ایجاد شعبه‌های پردازش تجاری با ایران در ۳ شهر هندی از جمله دهلی، احمد آباد و کلکته اقدامات لازم را در این راستا انجام داده است.
     در همین خصوص یکی از نهادهای ارشد بانکی تاکید داشته که بانک توسعه صنعتی هند در کوتاه مدت شروع به راه اندازی شعبات مبادلات تجاری در دهلی، احمدآباد و کلکته خواهد کرد. این بانک در حال حاضر دارای یک مرکز در بمبئی است. توافق‌های تجاری هند و ایران می‌تواند در هر شعبه ای انجام شود و این سه مرکز واحدهای پردازش خواهند بود.
     وی خاطر نشان کرد: تسویه مستقیم می‌تواند از طریق بانک‌های ایران انجام شود و در واقع زمانی که معامله گران با شماره حساب بانک IDBI خود در بانک ایرانی تهاتر می‌کنند.
     گفتنی است؛ بانک IDBI در هفته اول ماه مارس مجوز اداره صادرات واردات با ایران را صادر کرد، اما با توجه به تأخیر در دریافت وجوه در حساب‌های "وسترو" ایران، بانک نمی‌توانست مکانیسم حل و فصل تجارت را عملی کند. هم اکنون با دریافت منابع این روند شروع خواهد شد.
     با توجه به مکانیزم مورد توافق طرفین دو کشور، بانک‌های ایران حساب‌های "وسترو" را با بانک IDBI در هند باز می‌کنند و پرداخت‌های واردکنندگان هند از جمله شرکت‌های نفتی و صادرکنندگان به این سپرده ها با روپیه خواهد بود.
     لازم به ذکر است که بانک توسعه صنعتی هند مأمورین مالی را در این شهرها انتساب می‌کند تا در تجارت های هند با ایران تسهیل شود. همچنین این بانک شروع به دریافت وجوه از بانک‌های ایران برای توافقات صادرات با ایران کرده است که باعث شده تا بانک IDBI تبدیل به دومین بانک برای حل و فصل تجارت ایران شده و پس از UCO Bank ، که تاکنون تنها پرداخت کننده روپیه تا کنون بوده است.
     وی همچنین گفته است که بانک توسعه صنعتی هند در راستای تخصیص آسان بودجه و پرداخت مستقیم صورتحساب صادرات برای صادرکنندگان، از جمله درخرید و فروش برنج و چای، تلاش خواهد کرد.
     کشور هند برای پرداخت هزینه نفت به یورو از طریق کانال‌های بانکی اروپا استفاده می‌کرد اما به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، این کانال پس از تاریخ نوامبر ۲۰۱۸ بسته شد؛ ایران که در حال حاضر سومین تامین کننده نفت هند پس از عراق و عربستان سعودی به شمار می‌رود. همچنین ایران دومین تامین کننده بزرگ نفت خام هند بعد از عربستان سعودی تا تاریخ ۲۰۱۰/۱۱ بود، اما تحریم های غرب باعث شد تا رتبه ایران به هفتمین نقطه در سال های بعد تنزل پیدا کند
     در تاریخ ۲۰۱۳/۱۴ و ۲۰۱۴/۱۵ هند به ترتیب ۱۱ میلیون تن و ۱۰.۹۵ تن نفت خام از ایران خریداری کرد. همچنین تجارت دوجانبه هند و ایران به میزان ۱۳.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ از ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال مالی قبلی افزایش یافت، با این حال، صادرات هند به کشورهای خلیج در همین سال فقط ۲.۵ میلیارد دلار بود.
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.