•    
    
    • درباره بانک
    • عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران مطرح کرد:

     حمایت صندوق ضمانت صادرات از بخش صنعت و معدن

     حمایت صندوق ضمانت صادرات از بخش صنعت و معدن

     آرش شهرآئینی: صندوق ضمانت صادرات ایران در سال جاری، تلاش دارد با کمک بخش خصوصی و دولتی، حمایت ویژه و برنامه ریزی شده ای را از بخش صنعت و معدن به عمل بیاورد.

     سید آرش شهرآئینی در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز در خصوص رویکرد تازه صندوق در سال جدید گفت: صندوق ضمانت صادرات ایران در سال جاری، تلاش دارد با کمک بخش خصوصی و دولتی، حمایت ویژه و برنامه ریزی شده ای را از بخش صنعت و معدن به عمل بیاورد.
     وی افزود: با توجه به مولفه های جدیدی که تجارت خارجی کشور با ان روبروست و با در نظر گرفتن محدودیت ها و پیچیدگی های تحریم، لازم دیده شد در برخی از روش های مرسوم تغییراتی اعمال شود تا صادرات بخش های مختلف متوقف نشده و حتی بتواند توسعه پیدا کند.
     عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت: در راستای این هدفگذاری، جلسات مختلفی برای کمک به بخش صنعت و معدن به طور خاص با ایمیدرو و سایر شرکت های صادراتی در بخش صنعت و معدن در حال برگزاری و نهایی شدن است که عمده تمرکز آن، کمک به تجارت تهاتری است.
     شهرآئینی اظهار داشت: خروجی این جلسات شامل تسهیلات ویژه ای خواهد بود که به تجارت تهاتری کمک می کند؛ توسعه تجارت تهاتری از طرفی به تداوم صادرات بخش صنعت و معدن و از سوی دیگر به واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز این حوزه کمک می کند.
     این مقام مسئول یادآور شد: در گذشته به طور خاص، صادرکنندگان کشور به صورت نقدی و فوب صادرات انجام می دادند که در حال حاضر با محدودیت های تحریم، این شرایط امکانپذیر نیست و باید به صورت اعتباری و برخی روش های پرداخت دیگر را دنبال کنند که البته ریسک های خود را به همراه دارد؛ صندوق در این میان آمادگی دارد با کمک ایمیدرو و نهادهای حمایت کننده دیگر ابزارهای لازم برای پوشش ریسک را به کار ببندد و یا ابزارهای جدیدی را برای این منظور طراحی پیشنهاد کند.
     شهرآئینی افزود: از آنجاییکه در سطح داخلی برای تحریک تقاضای خارجی، صادرات مهمترین نقش را ایفا می کند، صندوق ضمانت صادرات ایران تسهیلات اعتباری را برای خریداران کالا و خدمات از ایران در نظر گرفته شده است.
     عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران اذعان داشت: تلاش داریم این برنامه را با تمرکز بر بخش صنعت و معدن پیش ببریم؛ پیش از این صنایع محصولات خود را به شیوه های سنتی اعم از فروش نقدی و به مشتریان محدود ارائه می دادند و امروز می بایست با توجه به شرایط موجود علاوه بر فروش اعتباری، به خریداران خردتر نیز رجوع کرده و حتی به این خریداران تسهیلات اعتباری نیز پیشنهاد کنند.
     به گفته شهرآئینی، صندوق ضمانت صادرات ایران در نظر دارد با پوشش ریسک هایی که متوجه حوزه صنعت و معدن است، به تداوم صادرات این بخش کمک کند؛ وی همچنین اعلام کرد: محدودیتی برای انواع صنایع در برخورداری از خدمات صندوق ضمانت وجود ندارد و همه بخش های صادراتی کشور می توانند مشمول و برخوردار از خدمات صندوق باشند؛ اولویت بندی خاصی برای این منظور در نظر گرفته نشده اما در نهایت صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر اولویت خواهند داشت.
کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.