•    
    
    • درباره بانک
    • دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تشریح کرد:

     اهمیت نقش بانک توسعه صادرات ایران در توسعه بازار عراق

     اهمیت نقش بانک توسعه صادرات ایران در توسعه بازار عراق

     سید حمید حسینی گفت: در خلا ابزار اعتبار اسنادی به دلیل تحریم ها، استقرار شعب صندوق ضمانت صادرات می تواند راه را برای حضور بانک توسعه صادرات ایران در عراق باز کرده تا ارائه ضمانت نامه های بانکی پوشش لازم را برای تامین مالی صادرکنندگان را فراهم کند.

     سید حمید حسینی در گفتگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز گفت: طی پنج ماه اول امسال، بدون احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی، فراورده های نفتی، برق و توریسم درمانی بالغ بر ده میلیون تن کالا به ارزش 3 میلیارد و 907 میلیون دلار به عراق صادرات انجام داده ایم که بیانگر رشد 13 درصدی در ارزش و 66 درصد به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.
     وی با اشاره به اینکه شروع بازسازی عراق فرصتی بی نظیر برای افزایش حجم روابط تجاری بین دو کشور را فراهم کرده است؛ گفت: خوشبختانه صندوق ضمانت صادرات با افتتاح شعبه در کردستان عراق حضور پررنگ تری در این بازار پیدا کرده و بناست به زودی دفتر خود را در بغداد تاسیس کند؛ این اقدام به معنای پوشش ریسک سرمایه گذاری و قراردادهای تجاری در این کشور است که نوید بخش تسهیل حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در این کشور است.
     حسینی خاطر نشان کرد با خلا ابزار اعتبار اسنادی به دلیل تحریم ها، استقرار شعب صندوق ضمانت صادرات می تواند راه را برای حضور بانک توسعه صادرات ایران در عراق باز کرده تا ارائه ضمانت نامه های بانکی پوشش لازم را برای تامین مالی صادرکنندگان را فراهم کند.
     به گفته حمید حسینی کسب رتبه اول در بازار عراق در 2018 و پشت سر گذاشتن چین و ترکیه در صادرات به عراق، مطلوب رقبا نیست؛ به طوریکه شاهد تلاش ترکیه برای حضور پررنگ در عراق هستیم؛ ترک ها به تازگی چهار دفتر بازاریابی و مطالعه بازار در اربیل ، موصل، بغداد و بصره با همکاری اتاق های بازرگانی خود در آنکارا و استانبول، افتتاح و برای هر کدام بالغ بر 5 میلیون دلار هزینه کرده اند.
     وی اظهار داشت: با دست روی دست گذاشتن و اکتفا به تلاش صادرکنندگان نمی توانیم رتبه اول خود را در سال 2019 در بازار عراق حفظ کنیم؛ ازطرفی اشتغال بسیاری از واحدهای صنعتی ما وابسته به بازار عراق است، با از دست رفتن این بازار بسیاری از آنها به مشکل بر خواهند خورد.
     حسینی با تاکید بر نقش مهم بانک توسعه صادرات به عنوان بانک تخصصی حامی صادرات در بازگرداندن ارز به چرخه اقتصادی کشور و نیز حمایت از صادرکنندگان در بازارهای صادراتی، گفت: علاوه بر این بانک توسعه صادرات می تواند به خریداران عراقی ضمانت نامه ارائه و فرایند داد و ستد را در بازار عراق تسهیل کند.
     دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی صادرات محور را در تداوم صادرات کشور مهم ارزیابی کرد و گفت: بانک توسعه صادرات به عنوان یک نهاد توسعه ای می تواند تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای صادراتی کشور را بر عهده بگیرد.
     وی به ظرفیت بازار عراق در بخش دانش بنیان اشاره کرد و گفت: واحدهای دانش بنیان در بازار عراق متناسب با نیاز موجود حضور خوبی داشته اند؛ موسسه رویان یکی از واحدهای دانش بنیانی است که توانسته در عراق موفق عمل کند.
     حسینی از برگزاری یک نمایشگاه ICT در آینده نزدیک در عراق خبر داد و گفت: عراق بیش از بیست سال در حوزه دانش بنیان از ایران عقب تر است و این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی شرکت های دانش بنیان و بازاریابی آنها در بازار عراق محسوب می شود؛ تا کنون در این بخش فعالیت چشمگیری در بازار عراق نداشته ایم اما کماکان ظرفیت ها برای این حوزه وجود دارد.
     حمید حسینی راه پیمایی اربعین را فرصتی مناسب برای جهش صادرات دانست و گفت: اربعین به عنوان نمادی از همبستگی، علاقه و وحدت دو کشور است و علاوه بر این فرصت مناسبی برای ارتقا مناسبات تجاری و اقتصادی فی مابین به شمار می رود؛ هزاران قلم کالا برای این مراسم مورد نیاز است و ایران بهترین کشور برای تامین این اقلام محسوب می شود.
     وی اظهار امیدواری کرد نشست مشترکی که در هفته اول مهرماه در اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با حضور دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران بر گذار می شود، دستاوردهای خوبی را در حوزه تسهیل مبادلات مالی به دنبال داشته باشد.
     به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز ششم مهرماه نشست مشترکی با حضور علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، تحت عنوان راه کارهای گسترش بازار عراق و حمایت از صادرکنندگان درمحل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق برگزار می شود.

کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.