•    
    
    • درباره بانک
    • مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک:

     رشد ۲۱۶ درصدی ارزش صادرات کالا از ایران به کشور‌های اوراسیا

     رشد ۲۱۶ درصدی ارزش صادرات کالا از ایران به کشور‌های اوراسیا

     صادرات کالا به کشور‌های اوراسیا در۹ماه نخست امسال از نظر ارزش ۲۱۶درصد و به لحاظ وزنی۵۲۲ درصد افزایش داشت.

     به گزارش خبرگزاری صداو سیما ،مرکز فارس ،مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک در همایش آشنایی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در شیراز گفت:در ۹ ماه امسال، ۷۸۳ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۴۸۹ دلار کالا ازایران به کشور‌های ارمنستان، بلاروس (روسیه سفید)، قرقیزستان، قزاقستان و فدراسیون روسیه صادر شد.
     در ۹ ماه پارسال، ۴۵۴ میلیون و ۳۲۹ هزار و ۴۹۵ دلار کالا به کشور‌های یاد شده صادر شده بود.
     وی، با اشاره به موافقت‌نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیان کرد: برخی کالا‌ها مشمول تعرفه‌های ترجیحی شده‌اند.
     تعرفه‌های ترجیحی به دلیل تفاوت در میزان حقوق گمرکی و عوارض ورودی نسبت به واردات کالای مشابه با تعرفه یکسان برای کشور ذینفع نسبت به سایر کشورها که مشمول ترجیحات خارج هستند، امتیازی برای کشور صادر کننده کالا محسوب می‌شود.
     کاخکی، استان فارس را برخوردار از قابلیت‌های فراوان برای توسعه صادرات به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دانست و اظهار داشت: اتاق بازرگانی فارس باید فرصت‌ها و تهدید‌های صادرات و واردات به این کشور‌ها را بررسی و به فعالان اقتصادی استان ارایه کند.
     وی افزود: این موافقت‌نامه سه ساله است، بنابراین فعالان اقتصادی باید از این فرصت استفاده کنند.
     عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در این همایش، باتاکید بر لزوم افزایش نفوذ در بازار کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: میزان ریسک تجارت ما با کشور‌های همسایه بالا است و هرکجا که ممکن است بتوانیم سرمایه‌گذاری انجام دهیم و بازاری را تصاحب کنیم، امکان و ریسک از دست دادن آن نیز وجود دارد.
     یلدا راهدار افزود:اگر بحث تجارت آزاد با منطقه اوراسیا محقق شود و کاهش تعرفه‌ها برای محصولات صادراتی ما اتفاق بیافتد، برای فعالان اقتصادی کشور ما یک فرصت خواهد بود.
     وی گفت:باید با فراهم کردن زیرساخت‌ها، استاندارد‌های مناسب بازار‌های هدف در منطقه اوراسیا را نیز شناسایی و مطابق آن درخواست‌ها حرکت کنیم.
     اوراسیا، نام قاره وسیعی است که از ترکیب ۲ قاره اروپا و آسیا پدید آمده است. با توجه به اینکه این ۲ قاره مرز طبیعی ویژه‌ای ندارند و مرزبندی کنونی میان این دو قاره بیشتر تاریخی و فرهنگی است در بعضی مناطق جهان، اوراسیا به عنوان بزرگترین قاره در بین پنج یا ۶ قاره دنیا شناخته می‌شود. بخش بیشتر اوراسیا در نیم‌کره شمالی و شرقی قرار دارد. مرز‌های اوراسیا عبارتند از، اقیانوس آرام در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا، مدیترانه و اقیانوس هند در جنوب.
     مساحت قاره اوراسیا نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومتر مربع است که ۳۶٫۲ درصد از خشکی‌های کره زمین را شامل می‌شود و نزدیک به پنج میلیارد نفر در این قاره زندگی می‌کنند. انسان، نخستین بار و بین ۶۰ هزار تا ۱۲۵ هزار سال پیش بر این منطقه پا نهاد.

کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.