•    
    
    • درباره بانک
    • سخنگوی گمرک اعلام کرد:

     افزایش صادرات در بخش فرآورده های نفتی

     افزایش صادرات در بخش فرآورده های نفتی

     سید روح ا... لطیفی گفت: صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی تا پایان بهمن ماه ۹۸ نسبت به سال گذشته توانسته اند صادرا خود ۴ میلیارد و ۲۸۳ میلیون دلار افزایش دهند.

     سید روح ا... لطیفی سخنگوی گمرک درباره اهمیت و ضرورت توجه به توسعه صادرات، به «اگزیم نیوز» گفت: درعرصه جهانی، یکی از ابزارهای مهم دستیابی تقویت اقتصادی، توسعه صادرات و حضور در بازارها است. همین امر موجب شده تا دولت ها نیز نگاه ویژه تری به بحث تولیدات صادرات محور داشته باشند.
     او با بیان اینکه باید سهم خود را از کیک تجارت جهانی افزایش دهیم، عنوان کرد: باید از ظرفیت های تولیدی و پتانسیل های موجود به ویژه در بخش صادرات غیرنفتی بهره کامل را برد. این در حالی است که ظرفیت صادراتی کشور با توانائی ها ی موجود همخوانی ندارد.
     سخنگوی گمرک همچنین با اشاره به اینکه تحریم ها مانع از حضور صادرکنندگان در بازارهای جهانی شدند، عنوان کرد: در این بین اما برخی تصمیمات و مزاحمت های بی جا موجب شده تا مسیر صادرات سخت تر شود و صدور کالاها با چالش مواجه شود.
     دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک، اما راه‌حل اساسی برای حل مضلات صادراتی را کاهش مراکز تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در حوزه تجارت خارجی، به ویژه در بخش صادرات عنوان کردو گفت: در مقابل اما خام فروشی باید جای خود را به فروش محصولات باارزش افزوده بالا بدهد. در همین حال صاحبان بنگاه ها باید تمرکز خود را بر روی تولید کالاهای با کیفیت و قیمت تمام شده مناسب بگذارند.
     سخنگوی گمرک در عین حال، حضور بخش خصوصی و تشکل ها را مهم ارزیابی کرد وگفت: تشکل های بخش خصوصی باید باقدرت چانه زنی بالا و تعامل با دولت مسیر تجارت خارجی را هموار سازند.
     البته لطیفی، عملکرد صادرکنندگان بخش خصوصی در حوزه فرآورده­های نفتی را موفقیت آمیز عنوان کرد و با اعلام آماری اظهار کرد که صادرکنندگان این بخش تا پایان بهمن ماه 98 نسبت به سال گذشته توانسته اند صادرات خود را به 4 میلیارد و 283 میلیون دلار افزایش دهند.
     دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در عین حال تاکید کرد که صادرکنندگان باید به دنبال صادر کردن محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر باشند و از خام فروشی پرهیز کنند.
     لطیفی در بخش دیگری از صحبت های خود به آمار تجارت خارجی تا پایان بهمن ماه 98 اشاره کرد وگفت: دراین بازه زمانی، میزان صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی کشور والبته به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید وهمچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، 125 میلیون و290 هزارتن وبه ارزش38 میلیاردو597 میلیون دلار گزارش می شود که در مقایسه با مدت مشابه سال 97 افزایشی 17.61 درصدی در وزن وکاهشی 4.48 درصدی در ارزش دلاری داشته است.
     به گفته او، میزان واردات کشور در این مدت با افزایشی 10.84 درصدی در وزن و2.31 درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال 97 به ارقام34 میلیون و 402 هزار تن و39 میلیارد و940 م میلیون دلار رسیده است. براساس آمار اعلامی از سوی لطیفی، طی 11 ماهه سال 1398 بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد «چین» با رقم هشت میلیارد و 870 میلیون دلار وسهم 22.98 درصد از کل ارزش صادرات بوده است. دومین مقصد صادراتی «عراق» با 8 میلیارد و 508 میلیون دلار وسهم 22.04 درصد، «ترکیه» با 4 میلیارد و 961 میلیون دلار وسهم 12.85 درصد، «امارات متحده عربی» با 4میلیارد و 77 میلیون دلار وسهم 10.56 درصد و «افغانستان» با 2 میلیارد و143 میلیون دلار و سهم 5.55 درصد از کل ارزش صورت گرفته است.
     سخنگوی گمرک، در پایان با تاکید بر اینکه اقدامات گمرک برای حمایت از صادرکنندگان همچنان با قوت و وسعت بیشتری ادامه خواهد یافت، بیان کرد: متولیان گمرک آمادگی دارند، تا با برگزاری نشست‌ها و جلسات تخصصی به منظور رفع نارسایی‌ها و مشکلات احتمالی، تسهیلات و خدمات مطلوب‌تری را در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان قرار دهند.

کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.